دسته‌بندی محصولات

پلکسی گلاس (طلق) چیست ؟

پلکسی گلاس (طلق) چیست ؟ و چه کاربردی دارد ؟

 

جنس ورق پلکسی گلاس نوعی ترموپلاستیک است که در رنگ بندی بسیار متنوعی تولید می شود. این ورق ها در چند نوع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت ، پلکسی گلاس مات و آینه ای نیز تولید و عرضه می شوند.

جنس پلکسی گلاس (طلق) چیست? 
  • پلکسی گلاس (طلق) به صورت ورق تخت تولید می شود و جنسی نسبتا خشک دارد. یعنی شما به راحتی نمی توانید آنرا با دست خم کنید. ورق پلکسی گلاس انعطاف پذیر است ولی بر خلاف تصور بسیاری این ورق ها نرم نیستند. اگر به ورق پلکسی گلاس بیش از اندازه فشار وارد شود می شکند. البته جنس ورق پلکسی گلاس چندان نرم نیست. ولی به هر حال ممکن است تحمل فشار بسیار زیاد را نداشته باشد و خرد شود.

 

از دیگر خصوصیات ورق پلکسی گلاس (طلق) وزن بسیار سبک است. پلکسی گلاس به دلیل اینکه از نوعی ترموپلاستیک تولید می شود بسیار سبک است. همین امر دایره مصرف پلکسی را وسیع تر می کند.

سبک بودن ورق پلکسی یک مزیت عالی محسوب می شود:

  • اگر میخواهید از پلکسی به جای شیشه استفاده کنید سبک بودن امتیاز مثبتی است
  • اگر می خواهید در ساخت وسایل تزئینی استفاده کنید سبک بودن باز هم مزیت است
  • و اگر میخواهید از پلکسی گلاس در دکوراسیون داخلی استفاده کنید بی شک سبک بودن یک حسن بسیار بزرگ محسوب می شود 

ابعاد ورق پلکسی گلاس (طلق)

اگر میخواهید بدانید که ابعاد اصلی ورق پلکسی چیست ، بهتر است بدانید پلکسی گلاس ها در اندازه ۱۲۲X183 سانتیمتر تولید می شوند. این ابعاد به عنوان ابعاد استاندارد و یا ورق کامل شناخته می شود.

 

ضخامت این ورق ها نیز از ۱میل تا ۵۰ میلی متر متغیر است و ضخامت های بیشتر نیز برای مصارف خاص تولید می شوند.

روش محاسبه قیمت پلکسی چیست ؟

بهتر است بدانید پلکسی گلاس (طلق) بر مبنای دو عامل « اندازه ورق » و « ضخامت ورق » تعیین می شود. هرچه ضخامت پلکسی بیشتر باشد به تناسب قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند.

 چند نمونه محصولاتی که با پلکسی گلاس ساخته میشنود

انواع ورق پلکسی گلاس 

همانگونه که در ابتدای مطلب گفتیم ورق های پلکسی گلاس در انواع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت ، پلکسی گلاس مات و پلکسی آینه ای طلایی و نقره ای تولید می شود:

 

پلکسی گلاس شفاف : نوع شفاف پلکسی ها ظاهری کاملا شبیه به شیه دارند و بسیار شفاف هستند. از اینرو پلکسی گلاس شفاف بهترین جایگزین برای شیشه است. چرا که مقاومت آن نسبت به شیشه بسیار بالاتر است.

 

 

پلکسی گلاس رنگی : پلکسی رنگی یا همان Colored plexiglass سطحی کاملا براق دارد و در ۶۵ رنگ محتلف تولید می شود. پلکسی رنگی پر کاربردترین و پرفروشترین ورق پلکسی گلاس است. از این ورق پلکسی برای ساخت محصولات کاربردی ، دکوراتیو و تزئینی تولید می شود.

تصویر ورق پلکسی گلاس (طلق) ابعاد های مختلف و رنگ ها

 

پلکسی گلاس آینه ای: پلکسی گلاس آینه ای دقیقا مشابه آینه هایی ست که در منازل خودمان استفاده می کنیم. با این تفاوت که بجای شیشه در ساخت آنها از ورق پلکسی گلاس استفاده می شود. پشت ورق پلکسی گلاس شفاف را با لایه ای جیوه می پوشانند؛ با اینکار پلکسی شفاف به پلکسی آینه ای تبدیل می شود.

ورقهای پلکسی آینه ای در رنگهای مختلفی تولید می شوند. ولی پر مصرف ترین رنگهای پلکسی آینه ای طلایی و نقره ای هستند. از لحاظ وضوح پلکسی آینه ای کاملا شبیه آینه است ولی ممکن است بازتاب تصاویر در فواصل دورتر به وضوح آینه های معمولی نباشد.

پلکسی گلاس ترانسپارنت: ورقهای پلکسی گلاس ترانسپارنت نوع شفاف پلکسی های رنگی هستند. اگر پنجره های رنگی قدیمی را بخاطر داشته باشید، شیشه های این پنجره ها نور را از خود عبور میداد ولی بازتاب رنگی نور به فضای داخل تابیده می شد.

 همچنین سایر خدمات دپارتمان الماس…

برش لیزر استیل

خدمات برش لیزر ورق استیل

برش لیزر گالوانیزه

خدمات برش لیزر ورق گالوانیزه

نگاهی مختصر به متریال پلکسی گلاس :

اگر تا بحال نمی دانستید ورق پلکسی گلاس (طلق) چیست ، این ورق پلی متیل متاکریلیت (Poly methyl methacrylate: PMMA) همان آکریلیک یا آکریلیک گلاس است که با نام تجاری پلکسی گلاس (Plexiglass) شناخته شده است. تلفظ پلکسی به صورت: pelexi gelas است. جنس ورق پلکسی گلاس نوعی ترموپلاستیک است که در رنگ بندی بسیار متنوعی تولید می شود. این ورق ها در چند نوع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت ، پلکسی گلاس مات و آینه ای نیز تولید و عرضه می شوند.

از دیگر خصوصیات ورق پلکسی گلاس (طلق) وزن بسیار سبک است. پلکسی گلاس به دلیل اینکه از نوعی ترموپلاستیک تولید می شود بسیار سبک است. همین امر دایره مصرف پلکسی را وسیع تر می کند.

سبک بودن ورق پلکسی یک مزیت عالی محسوب می شود:

  • اگر میخواهید از پلکسی به جای شیشه استفاده کنید سبک بودن امتیاز مثبتی است

  • اگر می خواهید در ساخت وسایل تزئینی استفاده کنید سبک بودن باز هم مزیت است

  • و اگر میخواهید از پلکسی گلاس در دکوراسیون داخلی استفاده کنید بی شک سبک بودن یک حسن بسیار بزرگ محسوب می شود 

کاربرد پلکسی گلاس (طلق)

سبک بودن و مقاوم بودن پلکسی گلاس یک مزیت عالی برای ساخت تابلو و پلاک پلکسی میباشد

با اینکه کاربردهای پلکسی گلاس کاملا شناخته شده هستند ولی تابحال کسی نتوانسته است تعداد دقیق محصولاتی که میتوان با ورق پلکسی گلاس تولید کرد را برآورد کند. شاید دانستن این اعداد و ارقام هم چندان مهم نباشد؛ ولی چیزی که اهمیت زیادی دارد این است که از پلکسی گلاس در حوزه های زیادی می توان استفاده کرد و کاربرد پلکسی گلاس محدود به تولید و ساخت محصول نیست.

برای اینکه با کاربردهای پلکسی گلاس بهتر آشنا شوید، ما استفاده از ورق های پلکسی گلاس را به دو بخش اصلی تقسیم کرده ایم. یعنی ورق های پلکسی گلاس به دو صورت کاربرد دارند:

۱ – از ورقهای پلکسی گلاس یا در ساخت و تولید محصولات استفاده می شود:

این مورد یعنی استفاده از ورق پلکسی در ساخت و تولید محصولات مختلف، پرکاربردترین حوزه استفاده از ورقهای پلکسی گلاس است. بیشترین آمار فروش ورق های پلکسی گلاس مربوط به فروش پلکسی به تولید کنندگان و سازندگان محصول است. به جرات می توان گفت که تولید محصول با پلکسی گلاس یعنی تولید با کمک برش لیزری . یعنی اگر برش لیزری وجود نداشته باشد، تولید محصول با پلکسی گلاس بی معنی می شود. روزانه هزاران ورق پلکسی در کارگاه های برش لیزری تبدیل به محصولات مختلف می شوند. محصولاتی که هم جنبه تزئینی دارند و هم جنبه کاربردی

اگر شما یک طرح خوشنویسی را با یک قطعه پلکسی گلاس (طلق) و با کمک لیزر برش بزنید، به یک محصول تزئینی بنام استیکر دیواری تبدیل می شود.

و اگر یک قطعه پلکسی را با متن و لوگوی مشخص برش بزنید می توان آنرا به تابلو های راهنمای اداری تبدیل کرد؛ که یک نوع محصول کاربردی است. همچین برای ساخت استند نیز از پلکسی گلاس و ام دی اف استفاده میکنند.

دامنه تنوع محصولات تولیدی با پلکسی گلاس بسیار وسیع است. به دلیل محدودیت های تزریق پلاستیک ، تولید محصول کاربردی و تزئینی با استفاده از پلکسی و لیزر مقرون به صرفه تر است. بطور متوسط طراحی تولید یک محصول با پلکسی گلاس حدود یکساعت طول می کشد؛ و همین موضوع مجبوبیت پلکسی گلاس در صنعت تولید محصولات شده است.

۲ – و یا به صورت شیت یا قطعات بُریده شده مورد استفاده قرار می گیرند

بجز تولید محصول، از ورق پلکسی گلاس می توان بصورت شیت و در ابعاد مشخص استفاه کرد. این کاربرد پلکسی را اغلب در دکوراسیون داخلی شاهد هستیم. بدلیل سطح براق پلکسی گلاسها و جلوه بسیار زیبایی که دارند، طراحان داخلی تلاش می کنند از این متریال بیشتر استفاده کنند.

مصنوعاتی که با پلکسی گلاس (طلق) ساخته میشنود 

  • انواع مصنوعات طلقی مثل تندیس و یا صندوق صدقات و یا انواع باکس ها یا استند ها و یا تابلو و پلاک با ورق های پلکسی گلاس (طلق) ساخته میشوند 

  • گروه ما تمامی این مصنوعات را با طرح دلخواه شما و کیفیت و قیمت عالی براش شما عزیزان میسازد .

  •  

شیوه همکاری با گروه الماس به چه صورت میباشد؟

دپارتمان الماس با توجه به کارگاه های مجهز مجزا به خدمات مختلف و تخصصی توان تولید و طراحی انواع خدمات برش و حکاکی به صورت انبوه را دارا میباشد.

ابتدا شما به صورت حضوری یا آنلاین طرح خود را برای کارشناسان ما ارسال میکنید.سپس با توجه به متریال و طرح مورد نظر بهترین مشاوره به شما داده میشود.

گروه الماس پایبند به چهار اصل زیر میباشد.

اگر شما طرح خاصی ندارید برای برش و حکاکی,هیچ موردی ندارد طراحی حرفه ایی و اصولی خود را به صورت رایگان به ما بسپارید