دسته‌بندی محصولات

پلکسی گلاس (طلق) چیست ؟

پلکسی گلاس (طلق) چیست ؟ و چه کاربردی دارد ؟

پلکسی گلاس (طلق)

 
این مطلب یک تعریف جامع و یک بررسی کامل در مورد ورق پلکسی گلاس (طلق) است. در بخش اول ورق پلکسی را بطور کامل به شما معرفی می کنیم و به شما میگوئیم ورق پلکسی چیست ؛ در ادامه هر کدام از کاربردهای ورق پلکسی را به همراه تصویر نمونه برای شما شرح میدهیم.

در پایان این مطلب هر سوالی که توسط شما در مورد پلکسی گلاس مطرح شود به طور کامل پاسخ می دهیم.

 

جنس پلکسی گلاس (طلق) چیست 

اگر تا بحال نمی دانستید ورق پلکسی گلاس (طلق) چیست ، این ورق پلی متیل متاکریلیت (Poly methyl methacrylate: PMMA) همان آکریلیک یا آکریلیک گلاس است که با نام تجاری پلکسی گلاس (Plexiglass) شناخته شده است. تلفظ پلکسی به صورت: pelexi gelas است. جنس ورق پلکسی گلاس نوعی ترموپلاستیک است که در رنگ بندی بسیار متنوعی تولید می شود. این ورق ها در چند نوع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت ، پلکسی گلاس مات و آینه ای نیز تولید و عرضه می شوند.

تصویر ورق پلکسی گلاس (طلق) کوچک

پلکسی گلاس (طلق) به صورت ورق تخت تولید می شود و جنسی نسبتا خشک دارد. یعنی شما به راحتی نمی توانید آنرا با دست خم کنید. ورق پلکسی گلاس انعطاف پذیر است ولی بر خلاف تصور بسیاری این ورق ها نرم نیستند. اگر به ورق پلکسی گلاس بیش از اندازه فشار وارد شود می شکند. البته جنس ورق پلکسی گلاس چندان نرم نیست. ولی به هر حال ممکن است تحمل فشار بسیار زیاد را نداشته باشد و خرد شود.

جنس پلکسی گلاس به گونه ای است که اگر تحت فشار و ضربه خرد شود، تکه های آن به اطراف پرتاب نمی شود و خطرناک نیست. این خصوصیت ورق پلکسی گلاس باعث محبوبیت آن شده است و کاربردهای آنرا دو چندان می کند.

پلکسی گلاس (طلق)

از دیگر خصوصیات ورق پلکسی گلاس (طلق) وزن بسیار سبک است. پلکسی گلاس به دلیل اینکه از نوعی ترموپلاستیک تولید می شود بسیار سبک است. همین امر دایره مصرف پلکسی را وسیع تر می کند.

سبک بودن ورق پلکسی یک مزیت عالی محسوب می شود:

  • اگر میخواهید از پلکسی به جای شیشه استفاده کنید سبک بودن امتیاز مثبتی است
  • اگر می خواهید در ساخت وسایل تزئینی استفاده کنید سبک بودن باز هم مزیت است
  • و اگر میخواهید از پلکسی گلاس در دکوراسیون داخلی استفاده کنید بی شک سبک بودن یک حسن بسیار بزرگ محسوب می شود 

 

ابعاد ورق پلکسی گلاس (طلق)

اگر میخواهید بدانید که ابعاد اصلی ورق پلکسی چیست ، بهتر است بدانید پلکسی گلاس ها در اندازه ۱۲۲X183 سانتیمتر تولید می شوند. این ابعاد به عنوان ابعاد استاندارد و یا ورق کامل شناخته می شود.

تصویر ورق پلکسی گلاس (طلق) ابعاد استاندارد

ضخامت این ورق ها نیز از ۱میل تا ۵۰ میلی متر متغیر است و ضخامت های بیشتر نیز برای مصارف خاص تولید می شوند.

برای محافظت از سطح پلکسی چه تدابیری اندیشیده شده است؟

همانطور که گفتیم پلکسی گلاس (طلق) در ابعاد نسبتا بزرگی تولید می شود که این امر موجب آسیب پذیری به سطح پلکسی در جابجایی و حمل و نقل می شود. پس راه محافظت از پلکسی چیست ؟ به منظور محافظت از سطوح این ورقها در برابر خط و خش از کارخانه تا لحظه استفاده، سطوح آن ها را با لایه ای کاغذی می پوشانند. این پوشش که می تواند جهت ترسیم خطوط برش نیز مورد استفاده قرار گیرد، هنگام استفاده به راحتی از روی پلکسی گلاس (طلق) جدا می شوند.

ورق مولتی استایل اینه ای طلق

 

روش محاسبه قیمت پلکسی چیست ؟

اگر بارها عبارت قیمت پلکسی چیست را در جستجوهای خود مشاهده کرده اید و پاسخ دقیقی نیافته اید، بهتر است بدانید پلکسی گلاس (طلق) بر مبنای دو عامل « اندازه ورق » و « ضخامت ورق » تعیین می شود. هرچه ضخامت پلکسی بیشتر باشد به تناسب قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند و این افزایش قیمت پلکسی کاملا منطقی است.

دلایل دیگری نیز بر قیمت پلکسی تاثیرگذار هستند. از جمله مهم ترین این عوامل برند ورق پلکسی گلاس است. اما اینکه علت تاثیر گذاری برند بر قیمت پلکسی چیست ، لازم است با کیفیت های مختلف ورق پلکسی گلاس آشنا شوید:

بطور کلی بهترین ورق های پلکسی گلاس در ایران ساخت کشور تایوان هستند. به جرات می توان گفت ورقهای تایوانی از لحاظ کیفیت از تولیدات دیگر کشور ها مرغوب تر است. کشورهای چین و اندونزی نیز در تولید پلکسی گلاس پیشرو هستند. ولی هماهنگونه که گفته شد کیفیت ورقهای پلکسی تایوانی در نوع خود بینظیر است و دلیل  آن هم استفاده از مواد اولیه مرغوب در ساخت این ورقهاست.

اما معیار تعیین قیمت پلکسی چیست؟

برای قیمت گذاری هر شیت پلکسی گلاس، معیار: قیمت به ازای هر میلیمتر در هر صفحه تعیین شده است. این موضوع را با ذکر یک مثال برای شما توضیح می دهیم تا بهتر متوجه شوید:

فرض می کنیم یک ورق پلکسی گلاس در ابعاد ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر داریم. اگر ضخامت این ورق را ۱ میلیمتر و قیمت آنرا ۱۰۰هزارتومان در نظر بگیریم، قیمت ورق پلکسی گلاس به شیوه زیر محاسبه می شود:

۱ میلمتر  × ۱۰۰هزارتومان

که در اینجا ۱۰۰هزارتومان قیمت هر میل پلکسی ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر است.

حالا هرچه ضخامت ورق پلکسی بیشتر شود باید عدد ضخامت را در قیمت هر میل ضرب کنیم:

۲ میل = ۲ × ۱۰۰هزارتومان

۲٫۸ میل = ۲٫۸ × ۱۰۰هزارتومان

۴ میل = ۴ × ۱۰۰هزارتومان

این فرمول اصلی محاسبه قیمت ورق پلکسی گلاس بر مبنای ضخامت است.

ورق پلکسی گلاس (طلق) قیمت بر مبنای میلی متر است

 

برند تا چه حد موثر است؟

و سوالی که اغلب پیش می آید این است که نقش برند در اختلاف قیمت پلکسی چیست ؟ شاید برند بطور مستقیم در تعیین قیمت پلکسی نقش موثری نداشته باشد ولی کیفیت ورق پلکسی است که تعیین کننده بخشی از فرمول قیمت گذاری پلکسی است. مواد اولیه بکار رفته در تولید ورق ، کیفیت دستگاههای تولید پلکسی گلاس (طلق) و دقت در تولید ، سه عامل تعیین کننده قیمت ورق پلکسی هستند. که کارخانجات تولید پلکسی گلاس در تایوان بخوبی این سه فاکتور را در تولید رعایت می کنند.

کارخانجات زیادی از کشورهای تایوان ، اندونزی ، تایلند و چین اقدام به تولید پلکسی گلاس می کنند. هر کدام از این کارخانجات قیمت را با توجه به کیفیت تولید و قیمت مواد اولیه خود و با توجه به بازار رقابتی فروش تعیین می کنند. در این بین ورق های تولید تایوان کیفیت بسیار بالایی دارند و ضمنا قیمت ورق های تولیدی شان از دیگر کشورها اندکی بالاتر است.

مارک ورق پلکسی گلاس (طلق) تایوتنی مارک چوچن و یرلانگ

برندهای معروف ورق پلکسی گلاس: پلکسی یرلانگ (Yearlong) و پلکسی چوچن(Chochen) و ورق پلکسی ریچانگ (Raychung) هستند که نزد تولیدکنندگان محصولات لیزری و مشتریان محبوبیت زیادی دارند.

اما تفاوت پلکسی تایوانی با دیگر مدلهای پلکسی چیست ؟ پلکسی های تایوانی کیفیت بسیار بالایی دارند و هیچگونه زدگی و زائده در سطح ورق مشاهده نمی شود. این خصیصه بزرگترین حسن و بزرگترین تفاوت ورقهای تایوانی با دیگر ورق های ساخت کشورهای مختلف است.

جدیدترین قیمت پلکسی

قیمت پلکسی گلاس همانگونه که گفته شد بر مبنای ابعاد و ضخامت تعیین می شود. هرچقدر ابعاد و ضخامت ورق پلکسی بیشتر شود، به همان نسبت قیمت هم افزایش پیدا می کند. بنابراین میتوان دریافت که در خرید ورق پلکسی گلاس با طیف وسیعی از ابعاد و ضخامت روبرو هستیم.

کاربرد پلکسی گلاس (طلق)

با اینکه کاربردهای پلکسی گلاس کاملا شناخته شده هستند ولی تابحال کسی نتوانسته است تعداد دقیق محصولاتی که میتوان با ورق پلکسی گلاس تولید کرد را برآورد کند. شاید دانستن این اعداد و ارقام هم چندان مهم نباشد؛ ولی چیزی که اهمیت زیادی دارد این است که از پلکسی گلاس در حوزه های زیادی می توان استفاده کرد و کاربرد پلکسی گلاس محدود به تولید و ساخت محصول نیست.

تعداد دقیق محصولاتی که با پلکسی گلاس ساخته می شوند مشخص نیست

برای اینکه با کاربردهای پلکسی گلاس بهتر آشنا شوید، ما استفاده از ورق های پلکسی گلاس را به دو بخش اصلی تقسیم کرده ایم. یعنی ورق های پلکسی گلاس به دو صورت کاربرد دارند:

۱ – از ورقهای پلکسی گلاس یا در ساخت و تولید محصولات استفاده می شود:

این مورد یعنی استفاده از ورق پلکسی در ساخت و تولید محصولات مختلف، پرکاربردترین حوزه استفاده از ورقهای پلکسی گلاس است. بیشترین آمار فروش ورق های پلکسی گلاس مربوط به فروش پلکسی به تولید کنندگان و سازندگان محصول است. به جرات می توان گفت که تولید محصول با پلکسی گلاس یعنی تولید با کمک برش لیزری . یعنی اگر برش لیزری وجود نداشته باشد، تولید محصول با پلکسی گلاس بی معنی می شود. روزانه هزاران ورق پلکسی در کارگاه های برش لیزری تبدیل به محصولات مختلف می شوند. محصولاتی که هم جنبه تزئینی دارند و هم جنبه کاربردی

اگر شما یک طرح خوشنویسی را با یک قطعه پلکسی گلاس (طلق) و با کمک لیزر برش بزنید، به یک محصول تزئینی بنام استیکر دیواری تبدیل می شود.

و اگر یک قطعه پلکسی را با متن و لوگوی مشخص برش بزنید می توان آنرا به تابلوهای راهنمای اداری تبدیل کرد؛ که یک نوع محصول کاربردی است.

دامنه تنوع محصولات تولیدی با پلکسی گلاس بسیار وسیع است. به دلیل محدودیت های تزریق پلاستیک ، تولید محصول کاربردی و تزئینی با استفاده از پلکسی و لیزر مقرون به صرفه تر است. بطور متوسط طراحی تولید یک محصول با پلکسی گلاس حدود یکساعت طول می کشد؛ و همین موضوع مجبوبیت پلکسی گلاس در صنعت تولید محصولات شده است.

۲ – و یا به صورت شیت یا قطعات بُریده شده مورد استفاده قرار می گیرند

بجز تولید محصول، از ورق پلکسی گلاس می توان بصورت شیت و در ابعاد مشخص استفاه کرد. این کاربرد پلکسی را اغلب در دکوراسیون داخلی شاهد هستیم. بدلیل سطح براق پلکسی گلاسها و جلوه بسیار زیبایی که دارند، طراحان داخلی تلاش می کنند از این متریال بیشتر استفاده کنند.

 

مصنوعاتی که با پلکسی گلاس (طلق) ساخته میشنود 

  • انواع مصنوعات طلقی مثل تندیس و یا صندوق صدقات و یا انواع باکس ها یا استند ها با ورق های پلکسی گلاس (طلق) ساخته میشوند 
  • گروه ما تمامی این مصنوعات را با طرح دلخواه شما و کیفیت و قیمت عالی براش شما عزیزان میسازد .
  • جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید . 
 

تماس با ما 

 

 

نکات مهم در خرید پلکسی گلاس

در خرید پلکسی گلاس (طلق) دو مورد را مدنظر داشته باشید:

الف ) آیا میخواهید نور از پلکسی گلاس عبور کند یا خیر؟

ب ) آیا کد رنگی، ضخامت و ابعاد درستی انتخاب کرده اید ؟

الف ) پلکسی گلاس یک ورق ترموپلاستیک است که در رنگهای مختلفی تولید می شود و در دو نوع قابل خرید هستند. نوع اول نور را از خود عبور می دهند و نوع دوم توانایی عبور نور را از خود ندارند. اغلب محصولاتی که توسط پلکسی گلاس ساخته می شوند نیازی به خاصیت عبور نور ندارند. به همین دلیل می توان از هر دو نوع آن استفاده کرد. ولی اگر لازم است که در پروژه شما نور از پلکسی عبور کند، هنگام خرید از خاصیت عبور نور آن نوع پلکسی مطمدن شوید.

با یک مثال این موضوع را به شما شرح می دهیم:

در طیف رنگی پلکسی گلاس ۲ نوع رنگ سفید وجود دارد که از لحاظ ظاهری تفاوت چندانی با هم ندارند. این دو نوع پلکسی با نامهای: پلکسی شیری و پلکسی استخوانی شناخته می شوند.

پلکسی شیری نور را از خود عبور می دهد و مناسب ساخت حروف های برجسته تبلیغاتی است. پلکسی استخوانی نور را از خود عبور نمی دهد و مخصوص ساخت محصولات تزئینی است. بنابراین اگر تصمیم خرید پلکسی سفید رنگ را دارید باید با توجه به کاربردی که نیاز داریدیکی از انواع پلکسی شیری یا پلکسی استخوانی را انتخاب کنید.

ب ) در خرید پلکسی باید به کاربردی که میخواهید توجه کنید. اگر رنگ، ضخامت و ابعاد درستی انتخاب نکنید دچار مشکل خواهید شد.

  • اگر رنگ مناسب و درستی را انتخاب نکنید نتیجه ای که موردنظرتان است را بدست نخواهید آورد. ممکن است شما قبلا یک قطعه پلکسی با یک کدرنگی خاص را تهیه کرده باشید و حالا می خواهید دقیقا همان کدرنگی را خریداری کنید. هنگام خرید باید یک نمونه از ورق خودتان را ارائه کنید تا ورقی با همان رنگ به شما داده شود. برخی از رنگهای پلکسی بسیار نزدیک به هم هستند و شاید نتوانید این اختلاف رنگی را تشخیص دهید. اگر هم کد رنگی ورق خودتان را دارید کار آسانتر می شود و نیازی به مقایسه دو رنگ پلکسی نیست.
  • اگر ضخامت مناسبی انتخاب نکنید ممکن است در برش ، خمکاری و مونتاژ و وزن سازه دچار مشکل شوید. در طرح هایی که قطعات پلکسی به صورت زبانه ای داخل هم فرو میروند انتخاب ضخامت مناسب با طرح بسیار مهم است. در پروژه هایی که قطعات خمکاری می شوند اگر ضخامت مناسب انتخاب نشود باعث سختی خمکاری و یا بالعکس باعث ضعیف شدن سازه می شود.
  • اگر ابعاد مناسبی برای پروژه خود انتخاب نکنید ممکن است حین برش مقداری پلکسی کم بیاید؛ که شاید مجبور شوید دوباره مراحل خرید و ارسال را طی کنید. اگر هم پلکسی زیاد بیاید، یعنی هزینه متریال شما بیش از حد نیاز بوده و قیمت تمام شده پروژه یا محصول شما بالاتر خواهد رفت.

در خرید پلکسی گلاس سه مورد را باید بدانید اندازه ضخامت رنگ

روش خرید ورق پلکسی گلاس

ورق های پلکسی گلاس در ابعاد ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر تولید می شوند. این ابعاد با نام ورق کامل شناخته می شود. اگر شما قصد خرید ورق پلکسی گلاس را داشته باشید، باید ورق پلکسی گلاس را در این سایز تهیه کنید. 

ابعاد پلکسی گلاس کوچکتر از ۱۲۲×۱۸۳ سانتیمتر به شرح زیر است:

۱۲۲×۹۱ سانتیمتر : که با نام نیم ورق شناخته می شود

۱۲۲×۶۱ سانتیمتر : که با نام یک سوم ورق شناخته می شود

۶۱×۶۱ سانتیمتر : که با نام یک ششم ورق شناخته می شود

پس از اینکه سایز مناسب پلکسی گلاس که برای کار شما مناسب است را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب ضخامت پلکسی گلاس (طلق) س می رسد. ورق های پلکسی گلاس (طلق) از ضخامت ۱میل تا ۵۰ میلیمتر تولید می شوند.  هر چقدر ضخامت ورق پلکسی بیشتر شود ، قیمت ورق پلکسی گلاس نیز به همان نسبت افزایش پیدا می کند.

بنابراین در خرید ورق پلکسی گلاس باید به سایز و ضخامت توجه داشته باشید. هر چقدر سایز و ضخامت ورق پلکسی گلاس بیشتر باشد، بایستی هزینه بیشتری برای خرید ورق پلکسی گلاس پرداخت کنید.

جهت خرید اینترنتی ورق پلکسی گلاس کافیست از منوی بالای سایت انواع ورق پلکسی را انتخاب کنید تا وارد صفحه دسته بندی ورق های پلکسی گلاس شوید. در این صفحه بر روی هر نوع ورق پلکسی گلاس که مدنظرتان است کلیک کنید تا وارد صفحه خرید ورق پلکسی گلاس شوید. حالا از منوها سایز و ضخامت دلخواه خود را انتخاب کنید تا قیمت به طور اتوماتیک به شما نمایش داده شود. هر تعدادی که میخواهید به سبد خریدتان اضافه و خریدتان را تکمیل کنید.

نمایندگی پلکسی گلاس در تهران

بهترین نمایندگی فروش ورق پلکسی گلاس در تهران و شهرستانها بایستی قیمت ورق پلکسی را بصورت روزانه در دسترس مشتریان قرار دهد.

البته یک مرکز معتبر فروش ورق پلکسی بایستی فاکتورهای دیگری مثل تنوع ابعاد و رنگ و ضخامت و همچنین سرویس های ارسال به شهرستان را نیز ارائه دهد؛ پیشنهاد می کنیم این موارد و راهنمایی لازم دیگر را در مطلب « نمایندگی پلکسی گلاس در تهران ۳ ویژگی مهم دارد » مطالعه کنید.

 

انواع ورق پلکسی گلاس (طلق)

همانگونه که در ابتدای مطلب گفتیم ورق های پلکسی گلاس در انواع پلکسی گلاس رنگی ، پلکسی گلاس شفاف ، پلکسی ترانسپارنت ، پلکسی گلاس مات و پلکسی آینه ای طلایی و نقره ای تولید می شود:

 

پلکسی گلاس شفاف : نوع شفاف پلکسی ها ظاهری کاملا شبیه به شیه دارند و بسیار شفاف هستند. از اینرو پلکسی گلاس شفاف بهترین جایگزین برای شیشه است. چرا که مقاومت آن نسبت به شیشه بسیار بالاتر است.

تصویر ورق پلکسی گلاس (طلق) از خصوصیات پلکسی شفاف و مقاوم

 

پلکسی گلاس رنگی : پلکسی رنگی یا همان Colored plexiglass سطحی کاملا براق دارد و در ۶۵ رنگ محتلف تولید می شود. پلکسی رنگی پر کاربردترین و پرفروشترین ورق پلکسی گلاس است. از این ورق پلکسی برای ساخت محصولات کاربردی ، دکوراتیو و تزئینی تولید می شود.

تصویر ورق پلکسی گلاس (طلق) ابعاد های مختلف و رنگ ها

 

پلکسی گلاس آینه ای: پلکسی گلاس آینه ای دقیقا مشابه آینه هایی ست که در منازل خودمان استفاده می کنیم. با این تفاوت که بجای شیشه در ساخت آنها از ورق پلکسی گلاس استفاده می شود. پشت ورق پلکسی گلاس شفاف را با لایه ای جیوه می پوشانند؛ با اینکار پلکسی شفاف به پلکسی آینه ای تبدیل می شود.

ورقهای پلکسی آینه ای در رنگهای مختلفی تولید می شوند. ولی پر مصرف ترین رنگهای پلکسی آینه ای طلایی و نقره ای هستند. از لحاظ وضوح پلکسی آینه ای کاملا شبیه آینه است ولی ممکن است بازتاب تصاویر در فواصل دورتر به وضوح آینه های معمولی نباشد.

پلکسی گلاس ترانسپارنت: ورقهای پلکسی گلاس ترانسپارنت نوع شفاف پلکسی های رنگی هستند. اگر پنجره های رنگی قدیمی را بخاطر داشته باشید، شیشه های این پنجره ها نور را از خود عبور میداد ولی بازتاب رنگی نور به فضای داخل تابیده می شد.

راه های مختلف برش پلکسی گلاس

همانگونه که گفتیم ورق پلکسی گلاس (طلق) یک ورق پلاستیک با جنس نسبتا خشک است. بنابراین شاید نتوان ورق پلکسی را با هر نوع ابزاری برش زد. اما راههای بسیار خوبی برای برش پلکسی گلاس وجود دارد که استفاده از هر روش به زمینه استفاده ورق پلکسی بستگی دارد. گاهی ممکن است بخواهید از ورق پلکسی گلاس برای ساخت محصولات کاربردی یا تزئینی استفاده کنید؛ و یا برعکس از ورق پلکسی میخواهید بعنوان جایگزین متریال های دیگر در ساختمان استفاده کنید. به هر حال آشنایی با روشهای مختلف برش پلکسی به شما در استفاده از این متریال پرکاربرد کمک زیادی می کند.

در ادامه ۳ روش اصلی برش ورق پلکسی گلاس را به شما توضیح می دهیم:

۱- برش لیزری پلکسی گلاس :

بهترین روش برش ورقهای پلکسی گلاس استفاده از لیزر است. استفاده از لیزر سریعترین و تمیز ترین راه برش پلکسی گلاس است. شما هر نوع طرح و یا نوشته ای که بخواهید را می تانید بوسیله برش لیزری روی ورق پلکسی گلاس برش بزنید. از ریز ترین جزئیات گرفته تا پیجیده ترین طرح ها. فقط کافیست طرح آماده شده در نرم افزار طراحی را به دستگاه برش لیزری ارسال کنید و متریال خود را در دستگاه بر شقرار دهید؛ با چند تنظیم ساده، دستگاه لیزر طرح شما را با دقیت بسیار زیاد و سرعتی باورنکردنی بر روی ورق پلکسی گلاس برش می زند.

با اینکه برش لیزری بهترین روش برای برش پلکسی به حساب می آید ولی همیشه مناسب نیست. در بسیاری از مواقع ممکن است برش لیزری در دسترس ما نباشد و یا زمان کافی برای برش توسط لیزر را در اختیار نداسته باشیم. پس بهتر است از روشهای دیگری استفاده کنیم.

۲ – برش پلکسی گلاس با دست :

برش دستی یک روش دیگر برای برش پلکسی گلاس است. برای برش دستی پلکسی گلاس به تیغ مخصوصی به نام کاتر طلق بر نیاز داریم. این کاتر دارای تیغ برشی با شکلی خاص است که با هربار کشیدن آن روی پلکسی، از سطح ورق پلکسی بُراده برداری می کند. روش انجام اینکار را در ادامه میخوانید:

پس از اینکه اندازه های برش را روی پلکسی مشخص کردید، خط کش را روی پلکسی قرار دهید و در جای خود محکم نگه دارید. حالا بوسیله تیغ طلق بُر از ابتدا تا انتهای مسیر برش چندبار بکشید. کشیدن کاتر طلق بُر روی پلکسی باعث می شود از سطح پلکسی بُراده برداری شود و شیاری روی ورق ایجاد شود. با هربار کشیدن کاتر شیار ایجاد شده عمیق تر می شود. لازم نیست این شیار خیلی عمیق باشد؛ فقط کافیست به اندازه ۱ الی ۳ میلیمتر (با توجه به ضخامت ورق) در سطح ورق شیار ایجاد شود.

حالا تا برش پلکسی یک قدم دیگر باقیست. کافی است که ورق پلکسی گلاس را از قسمت شیار خورده روی لبه میز قرار دهید و با فشار دست ورق را به دو قسمت تقسیم کنید.

۳- برش پلکسی با اره دیسکی :

روش مناسبتری که در صورت در دسترس بودن می توانید برای برشهای صاف استفاده کنید، برش بوسیله اره دیسکی است. اره دیسکی نوعی از ابزارهای برقی است که اغلب کابینت سازان از آن استفاده می کنند. تنها محدودیتی که هم برش بوسیله اره دیسکی و هم برش بوسیله طلق بُر دارند این است که برشهای منحنی را نمی توان بوسیله این دو ابزار انجام داد. برای برش منحنی پلکسی گلاس الزاما باید از برش لیزری استفاده کرد.

خواص مکانیکی پلکسی گلاس

خواص مکانیکی ورقهای پلکسی گلاس (طلق) را از چند جنبه بررسی می کنیم:

مقاومت در برابر ضربه: یکی از مهم ترین خواص مکانیکی پلکسی گلاس مقاومت فوق العاده نسبت به ضربه است. همانطور که گفتیم از ورق پلکسی گلاس بجای شیشه میتوان استفاده کرد؛ و یکی از دلایل مهم این جایگزینی نیز مقاومت بیشتر پلکسی گلاس نسبت به شیشه است. ورق پلکسی مقاومت زیادی در برابر ضربه از خود نشان میدهد. با توجه به ضخامت پلکسی گلاس و شدت ضربه ورقهای پلکسی گلاس استحکام بسیار خوبی دارند. و جزو متریال های ایمن محسوب می شوند. بدلیل همین ایمنی بالا معمولا در فضاهایی که احتمال می رود بر اثر ضربه یک متریال خطرآفرین باشد، از ورق پلکسی گلاس استفاده می شود.

مقاومت در برابر فشار: خصوصیت بارز دیگری که جزو خواص مکانیکی پلکسی گلاس محسوب می شود، مقاومت بالای پلکسی گلاس (طلق) در برابر فشار است. انعطاف پذیری ورق پلکسی گلاس (طلق) باعث می شود مقاومت زیادی در برابر فشار داشته باشد. یعنی اگر شما جسم سنگینی را روی ورق پلکسی گلاس (طلق) قرار دهید، همان یک مقدار جزئی انعطاف ورق پلکسی مانع از شکسته شدن پلکسی می شود؛ و تا حد زیادی در برابر فشار وارده از خود مقاومت نشان میدهد.